Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cytat z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Ktokolwiek jesteś bez Ojczyzny” był tegorocznym mottem uroczystej akademii z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy.

Szkolna inscenizacja, nawiązująca do wydarzeń z okresu zaborów, starań Polaków o odzyskanie wolności i suwerenności, a wreszcie ukazanie radości z przywrócenia upragnionej przez pokolenia niepodległości, na trwałe wpisuje się w kalendarz naszych licealnych wydarzeń. Tegoroczną inscenizację, noszącą tytuł „Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona", przygotowaliśmy pod opieką nauczyciela języka polskiego G. Wasiaka, nauczyciela języka angielskiego p. M. Odważny oraz nauczyciela wychowania fizycznego p. M. Kaźmierczak. Symboliczna dekoracja, narodowe pieśni, w wykonaniu szkolnego zespołu „Dzieci Kazimierza”, oraz liryczne, nastrojowe teksty tworzyły niesamowity klimat, który przeniósł zasłuchanych w strofy o wolności nauczycieli i uczniów w lata zaborów i walk o niepodległość. W drugiej części szkolnej uroczystości obejrzeliśmy pokaz narodowego tańca – poloneza, przygotowany przez uczniów klas I - III, który dopełnił całość akademii.

Przy tej rocznicy nie można pominąć udziału pocztu sztandarowego oraz delegacji nauczycieli i uczniów w powiatowych i miejskich uroczystościach, których zwieńczeniem jest msza za ojczyznę i patriotyczna manifestacji pod figurą Matki Boskiej – darem społeczeństwa łęczyckiego jako wotum za odzyskanie niepodległości – na łęczyckiej starówce.

Ocena użytkowników: 0 / 5

2 listopada 2017 roku ruszył w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego  projekt „Upoluj swoją książkę”. W czytelni szkolnej biblioteki oraz na korytarzach pojawiły się barwne plakaty informujące o projekcie oraz pozwalające na bardzo szybkie darmowe wypożyczenie  e-booków

i audiobooków za pomocą kodów QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Akcja potrwa do 30 listopada. Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do skorzystania z oferty darmowych publikacji.

Lista dostępnych książek:

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
  2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
  3. Gregory David Roberts „Shantaram”
  4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
  5. Anna Kamińska „Wanda”
  6. Jakub Małecki „Ślady”
  7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
  8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
  9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
  10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
  11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
  12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink

Partnerstwo strategiczne: Instytut Książki

Organizatorzy odsłony w szkołach (Upoluj swoją książkę): Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink

Wydawcy: Znak Horyzont, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, SQN, Smak Słowa, Zysk, Wydawnictwo Czarna Owca, Otwarte, Insignis Media, Znak Emotikon

Miasta partnerskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów

Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Dunedin, Edynburg, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga, Reykjavik, Dundee

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Ocena użytkowników: 0 / 5

Wyżej przywołane słowa Marka Twaina były mottem, które przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy w dniu 13 października 2017 roku.

W szkolnej uroczystości uczestniczyli nasi obecni pedagodzy, pracownicy administracji i obsługi szkoły jak i emerytowani nauczyciele.  Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele władz powiatowych i Rady Rodziców. Dzień Edukacji Narodowej to świetna okazja aby podziękować Nauczycielom za zaangażowanie i trud wkładany codziennie w edukację kolejnych pokoleń młodzieży. Tradycyjnie podczas tegorocznego święta uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym stali się pełnoprawnymi członkami społeczności „Kazika”.

Po zakończeniu części oficjalnej w czasie której min. wyróżniający się pracownicy otrzymali nagrody Starosty Powiatu Łęczyckiego i nagrody Dyrektora Szkoły przyszedł czas na część artystyczną. Złożyły się na nią: scenka z życia licealisty przygotowana przez uczniów klasy II c oraz występ zespołu muzycznego „Dzieci Kazimierza”. Opiekunem młodzieży był wychowawca klasy II c  mgr Andrzej Doliński.

Ocena użytkowników: 0 / 5

W dniu 27 października 2017 r. w Łęczycy odbyła się miejska gra terenowa:       „Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u” , której organizatorem było Muzeum w Łęczycy.  W grze udział wzięło 18 zespołów z terenu powiatu łęczyckiego, a wśród nich reprezentacja naszej szkoły w składzie: Izabela Waliszewska, Krystian Jatczak, Tomasz Bryś, Aleksandra Brygier, Magdalena Batarowicz, Julita Nawrocka, Ewelina Biniewicz, Michalina Błaszczyk, Dominika Żmudzińska, Kacper Dudkiewicz i Paulina Dzieciątkowska. Opiekunem grupy był mgr Andrzej Doliński.

W czasie gry zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą na temat życia Łęczycan w czasach PRL. Należało także wskazać jak zmieniły się funkcje obiektów użyteczności  publicznej od czasów Polski Ludowej po dziś.

Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy gry świetnie się bawili.