Narodowe Święto Niepodległości można obchodzić na wiele sposobów - jednym z nich jest wykonywanie pieśni patriotycznych, które odegrały dużą rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków. Nic więc dziwnego, że utalentowani muzycznie uczniowie naszej szkoły, 14 listopada wybrali się do Ozorkowa, by stanąć w muzyczno-patriotycznych szrankach.

W tegorocznej edycji Przeglądu wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców z całego województwa łódzkiego, a spektrum wykonywanych utworów było dość rozległe: od pieśni żołnierskich, przez utwory hymniczne, aż po współczesne songi, nawiązujące  do historii naszego kraju. Młodzi wokaliści „Kazika” zaprezentowali się godnie, o czym świadczy nie tylko uznanie jury, ale także - a może zwłaszcza - ilość przywiezionych nagród. W kategorii solistów zwyciężyła Katarzyna Kluska, trzecie miejsce przypadło Sandrze Gołuńskiej, zaś wyróżnienie otrzymał Jakub Kawecki. Najlepszym zespołem okazał się kwartet łęczyckiego LO, w którym wymienioną trójkę uzupełniła Marta Górniak. Co ważne, oprócz dyplomów i statuetek zdobyliśmy kolejne doświadczenie oraz garść bezcennych wspomnień.

lo konkurs 1

lo konkurs 2

lo konkurs 4

lo konkurs 6

8 listopada 2019 r. uczniowie I LO w Łęczycy przygotowali piękną uroczystość. Była to niezwykle wzruszająca lekcja historii, upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wszystkim uczestnikom przyświecały słowa Romana Dmowskiego: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.”

O godzinie 11:11 cała szkoła odśpiewała hymn Polski. Następnie uczniowie przedstawili bardzo smutną historię pewnej polskiej rodziny. Ich występ dopełniły niezwykle wzruszające pieśni wykonane przez szkolny chór. Nie zabrakło także poezji tej recytowanej i śpiewanej, która wielu wzruszyła. Dzięki takim chwilom możemy zastanowić się nad tym, kim jesteśmy i ile znaczy dla nas Ojczyna.

Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych w historii Polski. Dzięki takim chwilom, możemy poczuć naszą siłę, która uwidacznia się w postawach patriotycznych. To miłość do Polski, za którą walczyli nasi przodkowie, powoduje, że tak licznie godzimy się wokół barw biało-czerwonych. I właśnie takie obrazy polskiej młodzieży wzruszają najbardziej.

image3

image4

image7

W dniach 2-30 listopada br. odbywa się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju mogą za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Patronem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nasza szkoła po raz trzeci włączyła się do projektu. w ramach którego otrzymaliśmy specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, można na miesiąc otrzymać darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Plakaty są dostępne w bibliotece i na szkolnych korytarzach. Zachęcamy wszystkich uczniów do skorzystania z oferty i wybrania chociaż jednego tytułu. Powiedzcie o tej akcji swoim kolegom. Przyjemnego czytania! A może słuchania?

usk1

„Po łęczyckim krążą książki” to hasło tegorocznej powiatowej akcji promującej czytanie książek w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Szkolna Sztafeta Czytelnicza, w I LO odbyła się w dniu 24 października 2019 roku. Zespoły klasowe miały okazję w niej uczestniczyć w ramach lekcji: języka polskiego, zajęć z wychowawcą lub religii. Podczas tych nietypowych lekcji nauczyciele i uczniowie głośno czytali fragmenty różnych utworów literackich. Były to m.in.: „Balsam dla duszy nauczyciela”, „Ciemno, prawie noc”, „Historia jednej podróży – Azja”, „Inny świat”, „Kwiatki św. Franciszka”, „Pypcie na języku”, „Wspaniałe podróże na każdą kieszeń, czyli Europa za 100 euro”. W każdej sali, w której odbywało się czytelnicze spotkanie prezentowaliśmy książki ze szkolnej biblioteki w jesiennej odsłonie. Część klas przygotowała na tę okazję herbatkę i coś słodkiego. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów podczas kolejnych lekcji, w miłej atmosferze spędziliśmy czas na wspólnym czytaniu. Mam nadzieję, że uczestnicy akcji zechcą sięgnąć po rozpoczęte tytuły, a może też poszukają nowych lektur w bibliotece.

Dorota Józwiak-Szyszka - nauczyciel bibliotekarz

kolaz