odzyskania przez Polskę Niepodległości ogłoszone zostały wyniki szkolnych konkursów: fotograficznego i plastycznego zorganizowanych pod hasłem „Vivat Niepodległa”.

Zwycięzcami konkursu fotograficznego zostali uczniowie:

1. Kinga Wrzesińska – II b
  2. Wiktoria Piskorska – I a
  3. Katarzyna Głodek – I b

Natomiast zwycięzcami konkursu plastycznego zostali:

1. Natalia Szczech – III c
  2. Hubert Kalaczyński – II a
  3. Julia Idczak – I b

Oba konkursy zorganizował i przeprowadził mgr Andrzej Doliński.

W dniu 25 października 2018 r. odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady Historycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921 – 1956. Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych”.

Do zawodów regionalnych zakwalifikowali się:

1. Kamila Józwiak – II a ( I miejsce )
  2. Hubert Kalaczyński – II a ( II miejsce )
  3. Aleksandra Gomulak – II a ( III miejsce)

Opiekunem uczniów jest mgr Andrzej Doliński.

20 X 2018 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu odbyły się eliminacje wojewódzkie 43 Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych.

Jego celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, propagowanie szacunku do ojczystej ziemi, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli, a także rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród młodzieży.

Uczestnicy musieli zaprezentować dwa teksty o tematyce krajoznawczej, historycznej itp. (10-minutowy i 15-minutowy). Zadaniem ich było również wygłoszenie 3-minutowej improwizacji (bez przygotowania) na wylosowany temat. Oprócz właściwego doboru tematyki przemówień i limitu czasu, jurorzy oceniali też m.in. poprawność językową, dykcję, konstrukcję wypowiedzi, płynność i poprawność wyrażania się, a także kontakt ze słuchaczami.

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły: Kacper Pałczyński (klasa Ic) zajął II miejsce, tym samym uzyskał prawo do reprezentowania województwa łódzkiego w finale ogólnopolskim 43 Konkursu Krasomówczego , który odbędzie się w dniach 30 XI-2 XII 2018 r. na zamku w Golubiu - Dobrzyniu.

Życzymy powodzenia!

kp

Na początku października uczniowie klas II pod opieką Pani Emili Kuleczki i Pani Wicedyrektor Jolanty Śmiechowicz wybrali się na wycieczkę do Lwowa. Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Zwiedziliśmy najstarszą zabytkową nekropolię Lwowa - Cmentarz Łyczakowski, gdzie spoczywają żołnierze polscy walczący w powstaniach listopadowym i styczniowym, obrońcy Lwowa nazwani Orlętami Lwowskimi, zasłużeni dla Polski ludzie kultury, nauki i polityki. My również zapaliliśmy znicze i złożyliśmy biało - czerwone róże na grobach Stefana Banacha i Marii Konopnickiej. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie centrum Lwowa, które jest wspaniałym przykładem połączenia renesansu i secesji. Zobaczyliśmy wiele pięknych bazylik i synagog, a także zachwycającą eklektyczną Operę Lwowską. Następnego dnia udaliśmy się na wycieczkę autokarową po trasie „Złotej Podkowy”, podczas której zwiedziliśmy zamki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie. Tam mogliśmy zobaczyć, jak wyglądały czasy renesansu i baroku na Ukrainie. Ostatniego dnia pobytu na Ukrainie udaliśmy się do pobliskiej Żółkwi – renesansowego miasta, w którym mieszkali przedstawiciele rodu Żółkiewskich i Sobieskich.

Lwów jest pięknym miastem, w którym tętni życie, a jego barwna wielokulturowość tworzy niepowtarzalny klimat. W scenerii lwowskiego rynku pięknie brzmią wieczorne koncerty ulicznych kapel i grajków, a niezliczone nastrojowe kafejki zapraszają na przepyszną kawę. Radzimy już teraz zaplanować podróż do Lwowa, gdyż za parę lat miasto będzie pękało w szwach od turystów z całego świata.

Pobyt we Lwowie był niezapomnianym przeżyciem, a także inspiracją do poszukiwania polskości na Kresach Wschodnich z Wilnem i Kownem w tle.

Kinga Wasiak